נוטריון

נוטריונים ממלאים תפקיד חיוני בהליכים משפטיים ולעתים קרובות הם מבוקשים בשל מומחיותם באימות חתימות ואישור מסמכים. במאמר זה נחקור את תפקידו של נוטריון ונענה על כמה שאלות נפוצות הקשורות למקצוע.

משרד עו"ד ונוטריון

מה ההבדל בין נוטריון לעורך דין?

בישראל, נוטריון חייב להיות קודם כל עורך-דין בעל וותק מינימלי (נכון להיום – 5 שנים לפחות), אך לא כל עורך-דין הוא גם נוטריון. בעוד שגם נוטריונים וגם עורכי דין מעורבים בהליכים משפטיים, ישנם כמה הבדלים משמעותיים בין שני המקצועות. נוטריון הוא איש מקצוע מוסמך המורשה לאמת חתימות ולאשר מסמכים מטעם המדינה, בעוד שבתפקידו כעורך דין הוא הוכשר לתת ייעוץ משפטי ולייצג לקוחות בבית המשפט.

מהן סמכויותיו של נוטריון?

סמכויותיו של נוטריון מוסדרות בחוק ועשויות להשתנות בהתאם למדינה בה הוא עוסק. בישראל, נוטריון מוסמך לאמת חתימות על מסמכים משפטיים, לתת אישור נוטריוני להוצאת קטינים מהארץ, לאמת הסכמי ממון שנעשו לפני הנישואין, לבצע תרגומים רישמיים ולערוך צוואות נוטריוניות.

אימות חתימה היא אולי המשימה הנפוצה ביותר שמבצעים נוטריונים. הם מוסמכים להיות עדים לחתימה על מסמכים משפטיים ולאשר שהחתימה בוצעה ע"י מי ששמו מופיע על המסמך. הדבר חשוב במיוחד במקרים בהם יש למסמך השלכות משפטיות משמעותיות, כמו חתימה על ייפוי כוח ספיציפי או ייפוי כוח כללי.

נוטריונים מוסמכים גם לתת אישור נוטריוני להוצאת קטינים מהארץ. הדבר חשוב במיוחד במקרים בהם ילד נוסע ללא הוריו או אם ההורים גרושים ורק הורה אחד נוסע עם הילד. האישור הנוטריוני מספק הוכחה לכך שההורה קיבל את ההסכמה הדרושה להוצאת הילד מהארץ ויכול לסייע במניעת חשד לחטיפה.

במקרים בהם בני זוג התקשרו בהסכם ממון לפני הנישואין, ניתן לפנות לנוטריון לאימות ההסכם על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג. על בני הזוג להצהיר כי ההסכם נכרת באופן חופשי ומרגע חתימתו ההסכם תקף ומחייב על-פי חוק, כאילו נחתם בבית-משפט או בבית-דין רבני. הדבר חשוב במיוחד במקרים בהם מדובר בנכסים משמעותיים, ולהסכם הממון עשויות להיות השלכות משפטיות משמעותיות.

נוטריונים מוסמכים גם לתרגם מסמכים מעברית לשפות זרות, או להיפך, לפי הנדרש. מסמך שנוטריון אישר את תרגומו מתקבל כמסמך מתורגם קביל בפני כל רשות שהיא בארץ ובחו"ל.

נוטריונים מוסמכים גם לערוך צוואות הנקראות "צוואה בפני רשות". זהו תפקיד חשוב שכן צוואות נוטריוניות מוכרות על פי חוקי הירושה כבעלות מעמד גבוה, שקשה מאד להתנגד לו בעתיד לאחר מות המצווה, ועריכת צוואה בפני נוטריון מפחיתה משמעותית את הסיכויים לסכסוכי ירושה עתידיים.

מי יכול להיות נוטריון?